Skip to main content
Il Granito

VAKlab Talk: Natuursteen als ultieme grondstof door Il Granito

25 februari was het weer house full in de campus van het Vakmanschap voor een boeiende talk van Angelo Rizzi van Il Granito. Angelo, een expert in de wereld van natuursteen, vakmanschap en design, deelde zijn passie en kennis met het publiek.

Wie is Angelo Rizzi?

Angelo Rizzi is de man achter Il Granito, een bedrijf uit Genk dat gespecialiseerd is in de verwerking van natuursteen. Bij Il Granito wordt het hele proces in huis gedaan, van ruwe steen tot afgewerkt product. Het team van specialisten verwerkt alle grondstoffen, steenblokken en platen in hun eigen atelier. Hierdoor kunnen zij het hoogste kwaliteitsniveau garanderen.

De ontwerpen van Il Granito vind je over de hele wereld terug, van Parijs en Londen tot LA, Miami, Dubai en Saoedi-Arabië. Zo zijn ze actief in meer dan 26 landen.

De werking van Il Granito

Bij Il Granito begint het proces met het ontginnen van marmer uit de bergen. Het marmer wordt uit de groeve gehaald en getransporteerd. Angelo deelde nog een interessant weetje met ons: “In België zijn er zeven verschillende soorten marmer, waarvan één het zwartste marmer ter wereld is.”

Wat is er bijzonder aan natuursteen?

Wat natuursteen zo uniek maakt, is dat elke steen zijn eigen kleuren, structuren en geschiedenis heeft. Mensen gaan er snel vanuit dat werken met natuursteen niet makkelijk is. Het is zwaar, stoffig en veeleisend. Maar bij Il Granito gaat het eerder om fijn vakmanschap en het resultaat is altijd de moeite waard: stijlvolle producten die jarenlang meegaan. Angelo liet zien hoe Il Granito te werk gaat, van het uitzoeken van de juiste steen tot het afwerken van het eindproduct.

Het belang van vakmanschap in de natuursteenindustrie

Angelo kon verder bouwen op de expertise die Vito Rizzi (zijn vader, nvdr) al opbouwde. Sinds meer dan 10 jaar hebben ze bovendien verschillende bijzondere samenwerkingen met uiteenlopende designers, wat telkens zorgde voor een grotere bekendheid in design en bij architecten en projectleiders.

Angelo benadrukte het belang van een goed team: “Je kunt niet zonder een team dat zich betrokken voelt bij het werk,” zei hij. De producten, zoals baden, worden eerst machinaal gefreesd en daarna met de hand geschuurd en afgewerkt. Dit gebeurt nauwkeurig door het team en zorgt voor een perfect eindresultaat. Ze kiezen bij Il Granito bewust voor een klein team, om alles te blijven leveren aan die hoge standaard en omwille van de persoonlijke aanpak.

Tijdens de coronapandemie in 2020 vond Angelo de tijd om zijn droomcollectie van badkamermeubelen te ontwikkelen. "We willen ontwerpers inspireren en hen de mogelijkheid geven om samen te werken," zei hij over de collectie.

Stollingssteen versus kalksteen

Bij Il Granito werken ze met verschillende soorten natuurstenen zoals graniet en marmer. Graniet is een stollingsgesteente en veel harder dan kalksteen. Kalksteen, zoals marmer en limestone, heeft grotere poriën en dus poreuzer. Dit betekent dat ze makkelijker andere stoffen opnemen en dus vaker behandeld moeten worden om ze te beschermen. Bij Il Granito behandelen ze al hun producten altijd goed voordat ze het atelier verlaten, zodat ze van hoge kwaliteit blijven. Sinds een tijd heeft Il Granito een eigen product op de markt waar zij hun afgewerkte producten mee beschermen en kunnen meegeven met de klant.

Duurzaamheid en recyclage

Tijdens de talk werd er een boeiende vraag gesteld door een van de deelnemers: “Wanneer er een voorwerp wordt gefreesd, wat gebeurt er dan met de rest van het materiaal?” Il Granito hecht veel waarde aan duurzaamheid. Wanneer bijvoorbeeld een wastafel wordt uitgefreesd uit een grote steen, blijft er restafval over. Dit afval wordt niet weggegooid, maar gerecycled. Bij Il Granito maken ze ook gebruik van een gesloten watersysteem.

Inspirerende avond

De talk van Angelo Rizzi was een inspirerende interactieve avond voor iedereen die geïnteresseerd is in natuursteen, design en vakmanschap. Zijn verhalen gaven het publiek een beter inzicht in natuursteen en het werk van Il Granito. Hij sloot de talk ook af met een inspirerende quote: “Iedereen kan iets leren, waar er wil is, is er ook een weg.”

 

Schrijf je in voor de nieuwsbrief